Roboty pomagają w walce z koronawirusem

Roboty pomagają w walce z koronawirusem

Roboty pomagają w walce z koronawirusem.


Aktualnie trwa zacięta walka z koronawirusem, do bitwy zaczęły się dołączać roboty zaopatrzone w sztuczną inteligencję wyposażone w sprzęt dezynfekujący m.in. dzięki środkom chemicznym oraz światłu ultrafioletowemu. Pierwszymi instytucjami, które sięgnęły po zrobotyzowanych pomocników, były placówki służby zdrowia. Dzięki ich pracy ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa zmniejszyło się w znaczącym stopniu. Pozwoliło to również zaoszczędzić czas personelowi szpitalnemu, który mógł w sposób precyzyjny i całkowicie zautomatyzowany przeprowadzać proces dezynfekcji nie wystawiając się przy tym na działanie patogenów.

Roboty od Blue Ocean Robotics pozwalają zarządzać tym procesem całkowicie zdalnie. Zostały zaopatrzone w zdalnie sterowany układ napędowy oraz system sterylizacji pomieszczeń, który bazuje na emiterze wiązki światła UV-C , który jest w stanie usunąć większość patogenów w pokoju pacjenta w ciągu nawet 10-15min. Według Rohita Karthikeyana jest to pierwszy taki samodzielny robot samojezdny, który dezynfekuje najrozmaitsze powierzchnie za pomocą światła UV-C co powoduje, że przewyższa w znacznym stopniu swoją konkurencję. To co również go wyróżnia, to prosty sposób użytkowania, ponieważ do tego możemy użyć tylko tableta. Na rynku można również dostrzec rozwój robotów ARIS-K2. Dzięki technologii termowizyjnej, może kontrolować temperaturę ciała pacjentów a co za tym idzie początkowe stadium zakażenia koronawirusem, jednak jeśli będzie istniała taka potrzeba to mogą się sprawdzić również jako mobilne stacje dezynfekujące. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenów wykorzystuje do ochrony promienie UV.

W czasach epidemii roboty mogą również pełnić funkcję pomocniczą. Korporacja CloudMinds zaprojektowała humanoidalnego robota Ginger, do jego głównych zadań należy opieka nad pacjentami w inteligentnych klinikach. Praca jaką wykonuje to m.in. dostarczanie lekarstw do pacjentów oraz sprawdzanie ich podstawowych parametrów życiowych. Następnym przedsięwzięciem w robotyce jest wynalazek firmy BoKa Automatisierung, którzy zaprojektowali mobilne laboratorium do przeprowadzania testów na Covid-19. Maszyna jest tak skonstruowana aby nie był wymagany bezpośredni kontakt oraz posiada system zautomatyzowanego sortowania próbek do testów. Cała procedura przebiega bez udziału laborantów co dodatkowo jest plusem tej maszyny, ponieważ pozwala to ograniczyć ryzyko zakażenia ale również sam proces jest o wiele szybszy ( robot może sprawdzić w ciągu godziny ponad 500 próbek) Zdaniem firmy badawczej Data Bridge Market Research wysokość rynku robotów automatycznych do 2026 roku może się podnieść do około 17.8 mld dol.

BOM

Dodaj Nazwa produktu do BOM

Zaloguj się lub Zarejestruj się i dodawaj produkty do projektów w Twoim schowku BOM.